Echoskopija Kaune

Kas yra krūtų ultragarsinis tyrimas?

Krūtų ultragarsinis tyrimas naudoja garso bangas, kad gautų krūties vidinių struktūrų nuotraukas. Jis naudojamas siekiant padėti diagnozuoti krūtų pakitimus ar kitus sutrikimus, nustatytus atliekant fizinę apžiūrą arba atliekant mamografiją ar krūtų MRT. Ultragarsas yra saugus, neinvazinis ir nenaudoja spinduliuotės.

Ultragarsinis vaizdavimas yra neinvazinis medicininis tyrimas, padedantis gydytojams diagnozuoti ir gydyti ligas. Tai saugu ir neskausminga. Jis sukuria kūno vidaus nuotraukas, naudodamas garso bangas. Ultragarsinis tyrimas dar vadinamas sonografija . Tam naudojamas mažas zondas, vadinamas davikliu, ir gelis, uždedamas tiesiai ant odos. Aukšto dažnio garso bangos sklinda iš zondo per gelį į kūną. Zondas surenka garsus, kurie grįžta atgal. Kompiuteris naudoja šias garso bangas vaizdui sukurti. Ultragarsiniai tyrimai nenaudoja spinduliuotės ( rentgeno spindulių ). Kadangi ultragarsas vaizdus fiksuoja realiu laiku, jis gali parodyti kūno vidaus organų struktūrą ir judėjimą. Vaizdai taip pat gali parodyti, kaip kraujas teka kraujagyslėmis.

Doplerio ultragarsas yra specialus ultragarso metodas, įvertinantis medžiagų judėjimą organizme. Tai leidžia gydytojui matyti ir įvertinti kraujo tekėjimą per kūno arterijas ir venas.

Krūties ultragarsu (US) gaunamas vidinių krūties struktūrų vaizdas.

Atliekant krūtų ultragarsinį tyrimą, sonografas arba gydytojas gali naudoti Doplerio metodus, kad įvertintų kraujotaką arba trūkumą bet kurioje krūtų masėje. Kai kuriais atvejais tai gali suteikti papildomos informacijos apie masės atsiradimo priežastį.

Kokie yra įprasti tyrimo būdai?

  • Krūties anomalijų pobūdžio nustatymas
    Gydytojai naudoja krūtų ultragarsą, kad padėtų diagnozuoti krūtų anomalijas, nustatytas per fizinį apžiūrą. Tai gali būti vienkartinis arba savaiminis kraujingas / skaidrus išskyros iš spenelio. Jie taip pat naudoja ultragarsą, kad apibūdintų galimus mamografijos ar krūtų magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimus.Krūties ultragarsas gali padėti nustatyti, ar anomalija yra vientisa (tai gali būti ne vėžinis audinio gabalas arba vėžinis auglys), užpildytas skysčiais (pvz., gerybinė cista ) , ar cistinė ir kieta.
  • Papildoma krūties vėžio patikra
    Mamografija yra vienintelė krūties vėžio patikros priemonė, kuri, kaip žinoma, sumažina mirčių nuo krūties vėžio skaičių, anksti diagnozavus. Nepaisant to, mamografija neaptinka visų krūties vėžio atvejų. Kai kurie krūtų pažeidimai ir anomalijos nėra matomi arba sunkiai išaiškinami mamogramose. Tankiose krūtyse – tai reiškia, kad yra daug latakų, liaukų ir pluoštinių audinių bei mažiau riebalų – daug vėžio atvejų gali būti sunkiai įžiūrimi mamografijoje.Daugelis tyrimų parodė, kad krūtų ultragarsas ir MRT gali padėti papildyti mamografiją nustatant vėžį, kuris gali būti nepastebimas atliekant mamografiją. Atrankos krūtų ultragarsas gali nustatyti anomalijas, kurios nėra matomos mamografijoje, įskaitant kai kurias, kurioms gali prireikti biopsijos. Daugelis nukrypimų, nustatytų krūtų ultragarsu, nėra vėžys (klaidingi teigiami rezultatai). MRT yra jautresnis nei ultragarsas vaizduojant krūties vėžį, tačiau MRT gali būti prieinamas ne visoms moterims. Jei atliekate atrankinį MRT, ultragarso atrankos nereikia. Daugiau informacijos rasite puslapyje „Krūties vėžio patikra“ .

Krūtų ultragarsas gali būti siūlomas kaip patikros priemonė moterims, kurios:

  • yra didelė krūties vėžio rizika ir negali atlikti MRT tyrimo.
  • esate nėščia arba neturi būti veikiama rentgeno spindulių (tai būtina mamografijai).
  • turi padidėjusį krūtų tankį – kai krūtyse yra daug liaukinio ir jungiamojo audinio, o riebalinio audinio nėra daug ( daugiau informacijos rasite puslapyje Tankios krūtys ).
  • Ultragarsu valdoma krūtų biopsija
    Kai krūtų ultragarsu aptinkama įtartinų sutrikimų, radiologas gali rekomenduoti atlikti ultragarsu valdomą biopsiją . Kadangi ultragarsu pateikiami realaus laiko vaizdai, gydytojai dažnai naudoja jį biopsijos procedūroms vadovauti. Norint suplanuoti procedūrą ir nustatyti, ar galima naudoti šį metodą, prieš atliekant biopsiją paprastai reikia atlikti krūtų ultragarsinį tyrimą.

Kaip turėčiau pasiruošti?

Per tyrimą turėsite nusirengti nuo juosmens.

Kaip atrodo įranga?

Ultragarso aparatus sudaro kompiuterio konsolė, vaizdo monitorius ir prijungtas keitiklis . Keitiklis yra mažas rankinis prietaisas, panašus į mikrofoną. Kai kuriems tyrimams vieno tyrimo metu gali būti naudojami skirtingi keitikliai (su skirtingomis galimybėmis). Keitiklis siunčia negirdimas aukšto dažnio garso bangas į kūną ir klausosi grįžtančių aidų. Tie patys principai taikomi sonarams, naudojamiems laivuose ir povandeniniuose laivuose.

Technologas užtepa nedidelį kiekį gelio ant tiriamos vietos ir įdeda ten keitiklį. Gelis leidžia garso bangoms sklisti pirmyn ir atgal tarp keitiklio ir tiriamos srities. Ultragarsinis vaizdas iš karto matomas vaizdo monitoriuje. Kompiuteris sukuria vaizdą pagal garsumą (amplitudę), aukštį (dažnį) ir laiką, per kurį ultragarso signalas grįžta į keitiklį. Taip pat atsižvelgiama į tai, per kokią kūno struktūrą ir (arba) audinius sklinda garsas.

Kaip vyksta krūtų ultragarsinis tyrimas?

Ultragarsinis vaizdavimas naudoja tuos pačius principus kaip ir sonaras, kurį naudoja šikšnosparniai, laivai ir žvejai. Kai garso banga atsitrenkia į objektą, ji atsimuša arba aidi. Matuojant šias aido bangas, galima nustatyti, kokiu atstumu yra objektas, taip pat jo dydį, formą ir nuoseklumą. Tai apima, ar objektas yra kietas, ar užpildytas skysčiu.

Gydytojai ultragarsu aptinka organų, audinių ir kraujagyslių išvaizdos pokyčius ir nenormalias mases, pvz., navikus.

Atliekant ultragarsinį tyrimą, keitiklis siunčia garso bangas ir įrašo aidias (grįžtančias) bangas. Kai keitiklis prispaudžiamas prie odos, jis į kūną siunčia nedidelius negirdimų aukšto dažnio garso bangų impulsus. Kai garso bangos atsimuša į vidaus organus, skysčius ir audinius, jautrus imtuvas keitiklyje užfiksuoja nedidelius garso aukščio ir krypties pokyčius. Kompiuteris akimirksniu išmatuoja šias parašo bangas ir parodo jas kaip realaus laiko nuotraukas monitoriuje. Technologas paprastai užfiksuoja vieną ar kelis judančių nuotraukų kadrus kaip nejudančius vaizdus. Jie taip pat gali išsaugoti trumpas vaizdo įrašų kilpas.

Doplerio ultragarsas, speciali ultragarso technika, matuoja kraujo kūnelių judėjimo kraujagyslėmis kryptį ir greitį. Dėl kraujo ląstelių judėjimo pasikeičia atspindėtų garso bangų aukštis (vadinamas Doplerio efektu). Kompiuteris renka ir apdoroja garsus ir sukuria grafikus arba spalvotus paveikslėlius, vaizduojančius kraujo tekėjimą kraujagyslėmis.

Kaip atliekama procedūra?

Ant tyrimų stalo gulėsite ant nugaros arba ant šono. Sonografas gali paprašyti pakelti ranką (-as) virš galvos.

Radiologas (gydytojas, specialiai apmokytas prižiūrėti ir interpretuoti radiologijos vaizdus) arba sonografas pateiks jus ant tyrimų stalo. Jie tiriamą kūno vietą pateps vandens pagrindu pagamintu geliu. Gelis padės davikliui saugiai susisiekti su kūnu. Taip pat pašalinamos oro kišenės tarp keitiklio ir odos, kurios gali blokuoti garso bangų patekimą į jūsų kūną. Sonografas uždeda keitiklį ant kūno ir judina jį pirmyn ir atgal dominančioje srityje, kol užfiksuoja norimus vaizdus.

Paprastai nėra jokio diskomforto dėl slėgio, nes jie prispaudžia keitiklį prie tiriamos srities. Tačiau, jei vieta yra jautri, galite jausti spaudimą arba nedidelį skausmą iš keitiklio.

Gydytojai atlieka Doplerio sonografiją tuo pačiu keitikliu.

Kai vaizdavimas bus baigtas, technologas nušluostys skaidrų ultragarsinį gelį nuo jūsų odos. Visos likusios dalys greitai išdžius. Ultragarsinis gelis paprastai netepa ir nepakeičia drabužių.

Ką patiriu procedūros metu ir po jos?

Dauguma ultragarsinių tyrimų yra neskausmingi, greiti ir lengvai toleruojami.

Krūties ultragarsas paprastai baigiamas per 30 minučių.

Jei gydytojas atlieka Doplerio ultragarsinį tyrimą, galite išgirsti į pulsą panašius garsus, kurių tonas keičiasi, kai stebi ir matuoja kraujotaką.

Tyrimo metu gali tekti keisti pozicijas.

Baigus tyrimą, technologas gali paprašyti apsirengti ir palaukti, kol peržiūrės ultragarso vaizdus.

Atlikę ultragarsinį tyrimą, turėtumėte nedelsdami tęsti įprastą veiklą.

Kas interpretuoja rezultatus ir kaip juos gauti?

Radiologas, gydytojas, apmokytas prižiūrėti ir interpretuoti radiologijos vaizdus. Gydytojas radiologas išsiųs pasirašytą išvadą gydytojui, kuris paprašė atlikti tyrimą. Tada gydytojas pasidalins rezultatais su jumis. Kai kuriais atvejais radiologas po tyrimo gali aptarti su jumis rezultatus.

Jums gali prireikti papildomo tyrimo. Jei taip, gydytojas paaiškins, kodėl. Kartais tolesnio tyrimo metu galima problema papildomai įvertinama naudojant daugiau vaizdų arba specialią vaizdo gavimo techniką. Taip pat gali būti matyti, ar laikui bėgant problema pasikeitė. Tolesni tyrimai dažnai yra geriausias būdas išsiaiškinti, ar gydymas veikia, ar reikia atkreipti dėmesį į problemą.

Kokia nauda ir rizika?

Privalumai

  • Dauguma ultragarso nuskaitymo yra neinvaziniai (be adatų ar injekcijų).
  • Kartais ultragarsinis tyrimas gali būti laikinai nepatogus, tačiau jis neturėtų būti skausmingas.
  • Ultragarsas yra plačiai prieinamas, paprastas naudoti ir pigesnis nei dauguma kitų vaizdo gavimo metodų.
  • Ultragarsinis tyrimas yra labai saugus ir nenaudoja spinduliuotės.
  • Ultragarsinis skenavimas suteikia aiškų minkštųjų audinių vaizdą, kuris blogai matomas rentgeno nuotraukose.
  • Ultragarsas suteikia vaizdą realiuoju laiku. Dėl to jis yra geras įrankis vadovaujantis minimaliai invazinėmis procedūromis, tokiomis kaip adatos biopsija ir skysčių aspiracija.
  • Ultragarsinis tyrimas gali padėti nustatyti pažeidimus moterims, kurių krūtys yra tankios.
  • Ultragarsas gali padėti aptikti ir klasifikuoti krūties pažeidimą, kurio negalima tinkamai išaiškinti naudojant vien mamografiją.
  • Naudodami ultragarsą gydytojai gali nustatyti, kad daugelis klinikinių problemų kyla dėl normalių audinių (pvz., riebalų skiltelių ) arba gerybinių cistų. Daugumai 30 metų ir vyresnių moterų mamografija bus atliekama kartu su ultragarsu. Moterims, jaunesnėms nei 30 metų, vien tik ultragarsu dažnai pakanka nustatyti, ar susirūpinimą keliančiai sričiai reikia biopsijos, ar ne.

Rizikos

  • Standartinis diagnostinis ultragarsas neturi žinomo žalingo poveikio žmonėms.
  • Krūties ultragarso tyrimo interpretacija gali sukelti papildomų procedūrų, tokių kaip tolesnis ultragarsas ir (arba) aspiracija arba biopsija. Daugelis sričių, kurios, kaip manoma, kelia susirūpinimą, pasirodo, nėra vėžinės (klaidingi teigiami rezultatai).

Kokie yra krūtų ultragarso vaizdo apribojimai?

  • Ultragarsas yra viena iš krūtų vaizdavimo priemonių, tačiau ji nepakeičia kasmetinės mamografijos.
  • Daugelis vėžio atvejų nėra matomi ultragarsu. Daugelio mamografijoje matomų kalcifikacijų ultragarsu nepastebima. Kai kurie ankstyvieji krūties vėžio atvejai mamografijoje parodomi tik kaip kalcifikacija. MRT rezultatai, atsiradę dėl vėžio, ne visada matomi ultragarsu.
  • Gali būti rekomenduojama biopsija, siekiant nustatyti, ar įtartinas anomalija yra vėžys, ar ne.
  • Dauguma įtartinų ultragarso išvadų, kurioms reikalinga biopsija, nėra vėžys.
  • Daugelis įstaigų nesiūlo ultragarsinio patikrinimo, net ir moterims su tankiomis krūtimis, o procedūra gali būti neapdrausta pagal kai kuriuos draudimo planus.
  • Svarbu pasirinkti įstaigą, turinčią krūtų ultragarso patirtį, geriausia tokią, kurioje radiologai specializuojasi krūtų vaizdavimo srityje. Ultragarsas priklauso nuo nuskaitymo metu atpažįstamo anomalijos, nes tai yra „realaus laiko“ tyrimas. Tam reikia patirties ir geros įrangos.
Paslauga Trukmė Kaina
Alkūnės sąnario ultragarsinis tyrimas 15 min 20 €
Alkūninio nervo (kubitalinio kanalo sindromas) ultragarsinis tyrimas 15 min 20 €
Blauzdos ultragarsinis tyrimas 20 min 20 €
Čiurnos sąnario ultragarsinis tyrimas 30 min 30 €
Dilbio srities ultragarsinis tyrimas 20 min 20 €
Dviejų galūnių venų ultragarsinis tyrimas 25 min 50 €
Kaklo limfmazgių ultragarsinis tyrimas 15 min 15 €
Kelio sąnario ultragarsinis tyrimas 20 min 30 €
Klubo sąnario ultragarsinis tyrimas 20 min 30 €
Kojos nervo ultragarsinis tyrimas 20 min 20 €
Krūtų + sritinių limfmazgių ultragarsinis tyrimas 20 min 30 €
Moters vidinių lytinių organų (gimdos kaklelio, gimdos ir jos priedų) ultragarsinis tyrimas (pilvinis daviklis) 20 min 15 €
Peties sąnario ultragarsinis tyrimas 20 min 30 €
Petinio nervinio rezginio ultragarsinis tyrimas 30 min 30 €
Pėdos ir pirštų ultragarsinis tyrimas 25 min 20 €
Pilvo/krūtinės sienos ultragarsinis tyrimas 15 min 15 €
Pilvo organų ultragarsinis tyrimas (kepenys, kasa, blužnis, aorta) 20 min 25 €
Plaštakos ir pirštų ultragarsinis tyrimas 20 min 20 €
Poodinių darinių ultragarsinis tyrimas 15 min 15 €
Priešinės liaukos (prostatos ir sėklinių pūslelių) ultragarsinis tyrimas 15 min 15 €
Riešo srities ultragarsinis tyrimas 20 min 20 €
Seilių liaukų ultragarsinis tyrimas 15 min 15 €
Sėklidžių bei varpos ultragarsinis tyrimas 15 min 15 €
Skydliaukės ultragarsinis tyrimas 15 min 15 €
Stipininio nervo ultragarsinis tyrimas 15 min 20 €
Šlapimo takų (inkstai, antinksčiai, šlapimo pūslė) ultragarsinis tyrimas 20 min 25 €
Šlaunies ultragarsinis tyrimas 20 min 20 €
Viduriniojo nervo (riešo kanalo sindromas) ultragarsinis tyrimas 15 min 20 €
Vienos galūnės venų ultragarsinis tyrimas 15 min 25 €
Visos rankos nervų ultragarsinis tyrimas 25 min 30 €
Žasto raumenų ultragarsinis tyrimas 20 min 20 €

Registruokitės vizitui pas gydytoją radiologą