Pasidalinkite šitą straipsnį su draugais!

Riešo kanalo sindromas

Riešo kanalo sindromas yra plačiai paplitusi kompresinė neuropatija, paveikianti daugelio žmonių gyvenimo kokybę(Padua et al. 2022). Šis sindromas dažniau pasireiškia vidutinio amžiaus moterims, nėščiosioms, arba turinčioms sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas, nutukimas ir hipotirozė. Taip pat didesnę riziką turi asmenys, kurių darbas susijęs su pasikartojančiais riešo ir pirštų judesiais (pvz., kompiuteriu dirbama ilgiau nei 4 valandas per dieną) arba dirbama su technika, kuri stipriai vibruoja arba kai reikia stipriai sugniaužti rankas (Walter, 2022).

Pagrindiniai riešo kanalo sindromo simptomai yra:

  • Laipsniškas nykščio ir rodomojo, vidurinio ir pusės bevardžio piršto tirpimas ar dilgčiojimas bei nykščio silpnumas dėl vidurinio nervo užspaudimo (lot. n. Medianus).
  • Riešo skausmas, plintantis į nykštį, rodomąjį, vidurinį ir pusę bevardžio piršto, skausmas naktį, dažnai skausmas sustiprėja paryčiais.
  • Būklei blogėjant gali atsirasti nuolatinis tirpimas ir nykščio raumenų dydžio sumažėjimas (atrofija) ir nuolatinis silpnumas.

Gydymas:

Ūmiu periodu dažniausiai skiriamas medikamentinis gydymas ir imobilizacija įtvaru, pradedama taikyti fizioterapija, kineziterapija ir masažai. Išliekant simptomams, gali būti rekomenduojamas operacinis gydymas.

Svarbu paminėti, kad laiku pradėjus gydymą, esant lengvai ar vidutinei vidurinio nervo kompresijai, 2 savaites trunkantis reabilitacinis ir medikamentinis gydymas yra toks pats efektyvus kaip operacija (Graef, Luedtke & Wollesen, 2022).

Fizioterapija: Periferinė magneto stimuliacija, didelio intensyvumo lazerio terapija, magneto terapija, ultragarso terapija, elektrostimuliacija, fangoparafino terapija, smūginės bangos terapija. Šie fizikiniai veiksniai mažina skausmą, uždegimą, gerina kraujotaką, skatina regeneraciją. Kiekvienu atveju fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas individualiai parenka tinkamiausias procedūras ir sudaro gydymo planą.

Kineziterapija: individualiai parenkamos ir taikomos neuromobilizacijos,  tempimo, izometriniai pratimai skausmo ir tirpimo mažinimui, judesių atgavimui, palaipsniui įtraukiami stiprinimo ekscentrinio – koncentrinio tipo pratimai dilbio raumenims. Atkreipiamas dėmesys į paciento darbo pobūdį, laisvalaikį.

Ergoterapija: Mokoma taisyklingo judesio atlikimo ergonomikos kasdieninėse veiklose, siekiant išvengti simptomų pasikartojimo.

Masažas: masažo metu atpalaiduojami įsitempę raumenys, trigeriniai taškai, pagerėja kraujotaka, sumažėja skausmas.

ANTALGIJA reabilitacija Jums

Klinika ANTALGIJA – tai privati reabilitacijos įstaiga, kuri teikia mokamas nervų sistemos ligų ir judamojo-atramos aparato pažeidimų ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugas.

Literatūros sąrašas

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S147444222200432X?via%3Dihub
  2. https://link.springer.com/article/10.1007/s00482-022-00637-x
  3. https://www.ninds.nih.gov/carpal-tunnel-syndrome-fact-sheet