Pasidalinkite šitą straipsnį su draugais!

Reabilitacija

Faktai apie reabilitaciją

2023 01 30 Pasaulio sveikatos organizacija (anlg. World Health Organization) paskelbė (1):

  • Reabilitacija yra esminė visuotinės sveikatos apsaugos dalis kartu su geros sveikatos skatinimu, ligų prevencija, gydymu ir paliatyvia priežiūra.
  • Reabilitacija padeda vaikui, suaugusiam ar vyresniam žmogui būti kuo savarankiškesniam kasdienėje veikloje ir leidžia dalyvauti ugdyme, darbe, laisvalaikyje ir prasminguose gyvenimo vaidmenyse, pavyzdžiui, rūpintis šeima.
  • Apskaičiuota, kad visame pasaulyje apie 2,4 milijardo žmonių šiuo metu gyvena su sveikatos būklėmis, kurioms gali būti naudinga reabilitacija.
  • Prognozuojama, kad dėl gyventojų sveikatos pokyčių reabilitacijos poreikis visame pasaulyje didės, pavyzdžiui, žmonės gyvena ilgiau, bet dažniau serga lėtinėmis ligomis ir negalia.
  • Šiuo metu reabilitacijos poreikis iš esmės nepatenkintas. Kai kuriose mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse daugiau nei 50 % žmonių negauna jiems reikalingų reabilitacijos paslaugų. Ekstremalios situacijos, įskaitant konfliktus, nelaimes ir protrūkius, labai padidina reabilitacijos poreikius, taip pat sutrikdo reabilitacijos paslaugas.
  • Reabilitacija yra svarbi visuotinės sveikatos priežiūros dalis ir pagrindinė strategija siekiant Pasaulinio tvaraus vystymosi (anlg. The Global Challenge for Government Transparency: The Sustainable Development Goals 2030 Agenda) trečiojo tikslo – „Užtikrinti sveiką gyvenimą ir skatinti visų amžiaus grupių gerovę“ (2).

Kas yra reabilitacija?

Anksčiau Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nurodytas reabilitacijos apibrėžimas buvo toks: „Visų priemonių naudojimas siekiant sumažinti negalios ir funkciją ribojančių būklių poveikį ir sudaryti sąlygas žmonėms su negalia pasiekti optimalią socialinę integraciją“ (3). Dabar reabilitacija apibrėžiama kaip „intervencijų rinkinys, skirtas optimizuoti kūno funkcijas ir sumažinti negalią asmenims, turintiems sveikatos sutrikimų sąveikaujant su aplinka“ (1). Bet kuriam asmeniui gali prireikti reabilitacijos tam tikru gyvenimo momentu, pavyzdžiui, po traumos, operacijos, ligos arba su amžiumi susilpnėjus galimybei funkcionuoti.

Europos medicinos specialistų sąjungos (angl. European Union of Medical Specialists) Reabilitacijos skyriaus pateiktas fizinės medicinos ir reabilitacijos apibrėžimas: „tai nepriklausoma medicinos specialybė, kuri skatina fizinį ir pažintinį funkcionavimą, veiklą (įskaitant elgesį), dalyvavimą (įskaitant gyvenimo kokybę) ir keičia asmeninius bei aplinkos veiksnius. Taigi fizinė medicina ir reabilitacija yra atsakinga už visų amžiaus grupių žmonių ligų ir traumų prevenciją, funkcijos sutrikimų diagnostiką, gydymą ir reabilitacijos valdymą.

Reabilitacija yra orientuota į asmenį, o tai reiškia, kad kiekvienam asmeniui parinktos intervencijos yra nukreiptos į jo/jos asmeninius tikslus ir pageidavimus. Reabilitacijos paslaugos gali būti teikiamos įvairiose įstaigose tiek stacionare, tiek ambulatoriškai. Reabilitacijos komandą sudaro įvairūs specialistai: fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, logoterapeutas, masažuotojas, slaugytojos ir kiti sveikatos priežiūros specialistai pagal poreikį. Bene svarbiausias reabilitacijos komandos narys yra pats pacientas, nes nuo paciento motyvacijos, įsitraukimo ir pastangų priklauso didelė dalis reabilitacijos sėkmės.

Reabilitacijos nauda

  • Reabilitacija gali sumažinti įvairių sveikatos būklių, įskaitant ligas (ūmias ar lėtines) ar traumas, neigiamą poveikį kasdieniam funkcionavimui ir gyvenimo kokybei.
  • Reabilitacija papildo kitas sveikatos intervencijas, padeda lengviau atsigauti ir pasiekti geriausių įmanomų sveikatos rezultatų.
  • Reabilitacija gali padėti išvengti, sumažinti ar suvaldyti komplikacijų, susijusių su daugeliu sveikatos būklių išsivystymą.
  • Reabilitacija padeda sumažinti arba sulėtinti lėtinių sveikatos būklių neigiamą poveikį sveikatai bei sumažinti negalią.

Klaidingos nuomonės apie reabilitaciją

Reabilitacija skirta ne tik žmonėms, turintiems negalią ar turintiems ilgalaikių ar akivaizdžių fizinių sutrikimų. Atvirkščiai, reabilitacija yra esminė sveikatos paslauga kiekvienam, turinčiam ūminę ar lėtinę sveikatos būklę, sutrikimą ar sužalojimą, kuris riboja funkcionavimą, todėl turėtų būti prieinama visiems, kuriems jos reikia (4). Nepaisant individualios ir visuomeninės naudos, ilgą laiką reabilitacijai daugelyje šalių nebuvo teikiama pirmenybė. Įvairiose šalyse reabilitacijai skiriama nepakankamai išteklių. Tokia situacija nestebina, nes reabilitacija dažnai laikoma atsargine strategija, kai nepavyksta atlikti prevencinės, skatinamosios ar gydomosios intervencijos arba kaip su negalia susijusi paslauga, reikalinga tik nedaugeliui gyventojų. Be to, reabilitacija dažnai buvo neteisingai suvokiama kaip brangi klinikinė ir specializuota paslauga, teikiama daugiausia antrinio ir tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaigose (5).

Reabilitacija iš esmės yra intervencijų rinkinys, kurio reikia, kai dėl senėjimo ar sveikatos būklės (lėtinės ligos ar sutrikimus, sužalojimo ar traumos) atsiranda kasdienio fizinio, psichinio ir socialinio funkcionavimo apribojimai (5). Pakanka įrodymų teigti, kad daugelis reabilitacinių intervencijų yra ekonomiškos (6–9). Reabilitacija gali pagerinti suaugusiųjų ir vaikų, sergančių įvairiomis lėtinėmis ligomis, funkcionavimo rezultatus (10–13). Reabilitacija taip pat gali padėti išvengti brangios hospitalizacijos ir sutrumpinti buvimo ligoninėje trukmę (14–16).

Medicininės reabilitacijos poreikis

2,41 milijardas žmonių (95 % PI 2,34–2,50) galėtų pasinaudoti reabilitacijos paslaugomis. Tai reiškia, kad bent vienam iš trijų žmonių pasaulyje reikia reabilitacijos tam tikru ligos ar traumos metu. Šis rezultatas prieštarauja bendram ankstesniam požiūriui į reabilitaciją kaip paslaugą nedaugeliui (4).

Visame pasaulyje daugiau nei 1600 milijonų 15–64 metų suaugusiųjų diagnozuota būklė, kuriai būtų naudinga reabilitacija, o raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai sudaro maždaug du trečdalius šio skaičiaus. Vyresniems nei 65 metų žmonėms daugiausiai prie reabilitacijos poreikio prisidėjo raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai, neurologiniai sutrikimai, jutimo sutrikimai, lėtinės kvėpavimo takų ligos, o psichikos sutrikimai ir raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai sudarė mažesnę dalį nei jaunesniems nei 65 metų suaugusiems (pav.1).

Pav.1. Ligų kategorijos, kurioms būtų naudinga reabilitacija visame pasaulyje, pagal tris amžiaus grupes, 2019 m. (4)

Judamojo atramos aparato  (raumenų ir kaulų sistemos) būklės, kurias nustačius buvo didžiausias su negalia pragyventų metų skaičius, todėl diagnozavus šias būkles reabilitacija yra išskirtinai svarbi (4):

  1. Nugaros apatinės dalies skausmas;
  2. Kaklo skausmas;
  3. Kaulų lūžiai;
  4. Kitos judamojo atramos aparato ligos;
  5. Osteoartritas (artrozė);
  6. Amputacijos;
  7. Reumatoidinis artritas.

Nervų sistemos būklės, kurias nustačius buvo didžiausias su negalia pragyventų metų skaičius, todėl diagnozavus šias būkles reabilitacija yra išskirtinai svarbi (4):

  1. Cerebrinis paralyžius;
  2. Insultas;
  3. Alzheimerio liga ar kita demencija;
  4. Stuburo traumos;
  5. Parkinsono liga;
  6. Išsėtinė sklerozė;
  7. Motoneurono liga;
  8. Guillain-Barré sindromas.

ANTALGIJA reabilitacija Jums

Klinika ANTALGIJA – tai privati reabilitacijos įstaiga, kuri teikia mokamas nervų sistemos ligų ir judamojo-atramos aparato pažeidimų ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugas.

Literatūros sąrašas

  1. The World Health Organization (WHO). Rehabilitation: Key facts. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/rehabilitation. 2023;
  2. the United Nation. The Global Challenge for Government Transparency: The Sustainable Development Goals (SDG) 2030 Agenda. https://worldtop20.org/global-movement/A.
  3. WHITE BOOK ON PHYSICAL AND REHABILITATION MEDICINE IN EUROPE. 2018;
  4. Cieza A, Causey K, Kamenov K, Hanson SW, Chatterji S, Vos T. Global estimates of the need for rehabilitation based on the Global Burden of Disease study 2019: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019. Lancet. 2020;396(10267).
  5. Cieza A. Rehabilitation the Health Strategy of the 21st Century, Really? Vol. 100, Archives of Physical Medicine and Rehabilitation. 2019.
  6. Shields GE, Wells A, Doherty P, Heagerty A, Buck D, Davies LM. Cost-effectiveness of cardiac rehabilitation: A systematic review. Vol. 104, Heart. 2018.
  7. Howard-Wilsher S, Irvine L, Fan H, Shakespeare T, Suhrcke M, Horton S, et al. Systematic overview of economic evaluations of health-related rehabilitation. Vol. 9, Disability and Health Journal. 2016.
  8. Lin CWC, Haas M, Maher CG, MacHado LAC, Van Tulder MW. Cost-effectiveness of guideline-endorsed treatments for low back pain: A systematic review. Vol. 20, European Spine Journal. 2011.
  9. Miyamoto GC, Lin CWC, Cabral CMN, Van Dongen JM, Van Tulder MW. Cost-effectiveness of exercise therapy in the treatment of non-specific neck pain and low back pain: A systematic review with meta-analysis. Vol. 53, British Journal of Sports Medicine. 2019.
  10. Nguyen C, Lefèvre-Colau MM, Poiraudeau S, Rannou F. Rehabilitation (exercise and strength training) and osteoarthritis: A critical narrative review. Vol. 59, Annals of Physical and Rehabilitation Medicine. 2016.
  11. World Health Organization. Risk reduction of cognitive decline and dementia: WHO guidelines. Who. 2019.
  12. Damiano DL. Rehabilitative therapies in cerebral palsy: The good, the not as good, and the possible. J Child Neurol. 2009;24(9).
  13. Moreau NG, Bodkin AW, Bjornson K, Hobbs A, Soileau M, Lahasky K. Effectiveness of rehabilitation interventions to improve gait speed in children with cerebral palsy: Systematic review and Meta-Analysis. Vol. 96, Physical Therapy. 2016.
  14. Katajisto M, Laitinen T. Estimating the effectiveness of pulmonary rehabilitation for COPD exacerbations: Reduction of hospital inpatient days during the following year. Int J COPD. 2017;12.
  15. Thomas E, Lotfaliany M, Grace SL, Oldenburg B, Taylor CB, Hare DL, et al. Effect of cardiac rehabilitation on 24-month all-cause hospital readmissions: A prospective cohort study. Eur J Cardiovasc Nurs. 2019;18(3).
  16. Stucki G, Stier-Jarmer M, Grill E, Melvin J. Rationale and principles of early rehabilitation care after an acute injury or illness. Vol. 27, Disability and Rehabilitation. 2005.