Širdies smūgis
Širdies smūgis (miokardo infarkatas) įvyksta, kai kraujo tekėjimas į širdį yra smarkiai sumažėjęs arba visiškai užblokuotas. Dažniausiai tai sukelia riebalų, cholesterolio ir kitų medžiagų sankaupos širdies (koronariniuose) arterijose, kurios sudaro plokšteles. Šių plokštelių kaupimosi procesas vadinamas ateroskleroze.
Kartais plokštelė gali plyšti, suformuodama kraujo krešulį, kuris užblokuoja kraujotaką. Dėl kraujo trūkumo dalis širdies raumens gali būti pažeista arba sunaikinta.
Širdies smūgis įvyksta, kai arterija, kuri tiekia kraują ir deguonį į širdį, užsikemša. Ilgainiui širdies arterijose kaupiasi riebalai ir cholesterolio turinčios plokštelės. Jei plokštelė plyšta, susiformuoja krešulys, kuris gali užblokuoti arterijas ir sukelti širdies smūgį. Per širdies smūgį, dėl kraujo trūkumo, širdies raumens audinys pradeda žūti.
Tai kritinė būklė, kuri dažniausiai atsiranda dėl užsikimšusios širdies arterijos, dėl ko širdies raumuo negauna pakankamai deguonies ir maistinių medžiagų. Jei arterija užsikemša visiškai, širdies audinys pradeda žūti, o tai sukelia negrįžtamus pokyčius. Dažniausi širdies smūgio simptomai yra spaudimas ar skausmas krūtinėje, kuris gali plisti į kairiąją ranką, petį, kaklą ar nugarą, dusulys, šaltas prakaitas, pykinimas ir galvos svaigimas. Kadangi rizikos veiksniai, tokie kaip aukštas kraujospūdis, rūkymas, cukrinis diabetas ir stresas, didina širdies smūgio tikimybę, svarbu reguliariai tikrinti sveikatą ir laikytis sveiko gyvenimo būdo principų, kad būtų išvengta šios pavojingos būklės.
Skubus gydymas yra būtinas, siekiant išvengti mirties nuo širdies smūgio. Jei įtariate širdies smūgį, nedelsdami kreipkitės pagalbos telefonu 113 arba kitu skubios pagalbos numeriu.
Simptomai
Širdies smūgio simptomai gali skirtis – nuo lengvų iki stiprių, o kai kurie žmonės gali nejausti jokių simptomų. Dažniausi simptomai:
– Krūtinės skausmas, kurį galima apibūdinti kaip spaudimą, veržimą, skausmą ar tvinkčiojimą
– Skausmas ar diskomfortas, sklindantis į petį, ranką, nugarą, kaklą, žandikaulį ar viršutinę pilvo dalį
– Šaltas prakaitas
– Nuovargis
– Rėmuo ar skrandžio skausmas
– Galvos svaigimas ar staigus silpnumas
– Pykinimas
– Dusulys
Moterys gali jausti neįprastus simptomus, pavyzdžiui, trumpą ar aštrų skausmą kakle, rankoje ar nugaroje. Kai kuriems žmonėms pirmasis simptomas gali būti staigi širdies veiklos sustojimas.
Kada kreiptis į gydytoją
Jei manote, kad patiriate širdies smūgį, kuo greičiau kreipkitės pagalbos:
– Kvieskite greitąją pagalbą. Jei įtariate širdies smūgį, nedelsdami skambinkite pagalbos numeriu. Jei neturite galimybės skubiai pasiekti gydytoją, kreipkitės į artimiausią ligoninę. Vairuokite patys tik kaip paskutinė priemonė.
– Vartokite nitrogliceriną, jei jis jums paskirtas, laukdami pagalbos.
– Vartokite aspiriną, jei tai Jums rekomenduota. Aspirinas gali sumažinti širdies pažeidimą, nes slopina kraujo krešėjimą. Tačiau, jei Jums aspirino neskyrė gydytojas, geriau nerizikuokite.
Jei matote, kad asmuo galimai patiria širdies smūgį ir yra be sąmonės, pirmiausia iškvieskite greitąją pagalbą, tada patikrinkite, ar jis kvėpuoja ir turi pulsą. Jei neaptinkate pulso, pradėkite krūtinės paspaudimus (100–120 paspaudimų per minutę) arba atlikite gaivinimą, jei esate apmokytas.
Priežastys
Dažniausia širdies smūgio priežastis – koronarinė (išeminė) širdies liga, kurią sukelia arterijų užsikimšimas plokštelėmis, kurios sumažina kraujo tekėjimą į širdį. Kartais plokštelės plyšimas gali sukelti kraujo krešulį.
Kitos priežastys apima:
– Koronarinės arterijos spazmus, kurie sukelia staigų arterijų susitraukimą, net kai jos nėra užsikimšusios.
– Tam tikras infekcijas, pvz., COVID-19, kurios gali pakenkti širdžiai.
– Spontaninį koronarinės arterijos išsiskyrimą (SCAD), kuris yra pavojingas dėl arterijos plyšimo.
Rizikos veiksniai
Širdies smūgio rizikos veiksniai:
– Amžius: rizika padidėja vyrams nuo 45 metų, moterims – nuo 55 metų.
– Rūkymas ir pasyvus rūkymas.
– Aukštas kraujospūdis.
– Aukštas cholesterolio ir trigliceridų lygis.
– Nutukimas.
– Diabetas.
– Metabolinis sindromas.
– Šeimos istorija.
– Mažas fizinis aktyvumas.
– Nesubalansuota mityba.
– Stresas.
– Nelegalūs narkotikai.
– Autoimuninės ligos.
Komplikacijos
Komplikacijos gali apimti širdies ritmo sutrikimus, kardiogeninį šoką, širdies nepakankamumą, perikarditą ir staigų širdies sustojimą, kuris gali būti mirtinas be skubaus gydymo.
Prevencija
Prevencija apima sveiką gyvenimo būdą – rūkymo atsisakymą, sveiką mitybą, fizinį aktyvumą ir streso valdymą. Taip pat svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų dėl vaistų vartojimo ir reguliarių sveikatos patikrinimų.
ANTALGIJA reabilitacija Jums
Klinika ANTALGIJA – tai reabilitacijos ir šeimos medicinos klinka, kuri teikia mokamas nervų sistemos ligų, judamojo-atramos aparato pažeidimų ambulatorinės medicininės reabilitacijos, šeimos medicinos paslaugas.