Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa
In morbo, salus discitur.
Ankstyva gimdos kaklelio vėžio prevencija – jūsų sveikatos apsauga!
Kiekvienai moteriai svarbu rūpintis savo sveikata, o prevencija yra geriausias būdas apsisaugoti nuo rimtų ligų, tokių kaip gimdos kaklelio vėžys. Lietuvoje vykdoma Gimdos kaklelio piktybinio naviko ankstyvosios diagnostikos programa, finansuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, leidžia nemokamai pasitikrinti ir laiku aptikti galimus pokyčius. Laiku diagnozavus ligą, išgydoma net iki 98 proc. moterų! Neatidėliokite – užsiregistruokite tyrimui jau dabar ir pasirūpinkite savo sveikata!
Kodėl būtina tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio?
Lietuvoje kasmet gimdos kaklelio piktybinis navikas diagnozuojamas apie 500 moterų, o maždaug 200 miršta nuo šios ligos. Dažniausiai ji paveikia jaunas, vaisingo amžiaus moteris – tai antra pagal dažnumą onkologinė liga tarp 25–34 metų moterų po krūties vėžio. Ankstyva diagnostika yra raktas į sėkmingą gydymą. Reguliariai tikrinantis galima ne tik aptikti ligą pradiniame etape, bet ir visiškai jos išvengti. Nemokama prevencinė programa suteikia galimybę 25–34 metų moterims kas 3 metus atlikti gimdos kaklelio tepinėlio citologinį tyrimą (PAP testą), o 35–59 metų moterims – kas 5 metus atlikti aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (AR ŽPV) tyrimą ir, jei reikia, PAP testą.
Nepraleiskite progos pasitikrinti – tai greita, neskausminga procedūra, galinti išgelbėti jūsų gyvybę!
Kas sukelia gimdos kaklelio vėžį?
Gimdos kaklelio vėžį dažniausiai sukelia aukštos rizikos žmogaus papilomos virusas (AR ŽPV), kuriuo per gyvenimą užsikrečia net 80 proc. žmonių. Tačiau užsikrėtimas dar nereiškia, kad išsivystys vėžys. Daugeliu atvejų (apie 90 proc.) virusas per 2 metus pasišalina iš organizmo. Vis dėlto, jei virusas išlieka, jis gali sukelti ląstelių pokyčius gimdos kaklelio gleivinėje, kurie negydomi per 1–10 metų gali progresuoti į piktybinį naviką. Rizika didesnė, jei:
- Užsikrėtėte AR ŽPV;
- Anksti pradėjote lytinį gyvenimą;
- Dažnai keičiate lytinius partnerius;
- Sergate kita lytiškai plintančia infekcija;
- Jūsų imuninė sistema nusilpusi (pvz., dėl ŽIV, chemoterapijos ar organų transplantacijos);
- Rūkote;
- Jūsų mityba nesubalansuota, trūksta vaisių ir daržovių;
- Turite antsvorį ar nutukimą;
- Ilgai vartojate sudėtines kontraceptines tabletes;
- Gimdėte daugiau nei 3 kartus arba pirmą kartą gimdėte jaunesnė nei 17 metų.
Žinodamos rizikos veiksnius, galite imtis veiksmų: reguliariai tikrinkitės ir pasirūpinkite savo sveikata jau dabar!

Kaip pasiruošti tyrimams?
Prieš atliekant gimdos kaklelio tepinėlio citologinį tyrimą (PAP testą) ar AR ŽPV tyrimą, svarbu laikytis kelių paprastų taisyklių, kad rezultatai būtų kuo tikslesni:
- Prieš tyrimą nusišlapinkite, nes pilna šlapimo pūslė ar žarnynas gali sukelti diskomfortą;
- Tyrimas neatliekamas menstruacijų metu;
- 24 valandas prieš tyrimą venkite lytinių santykių, tamponų, intravaginalinių preparatų ar makšties plovimo.
Pasiruošimas yra paprastas, o pati procedūra trunka vos 15 minučių. Neleiskite baimei ar nežinojimui sustabdyti jūsų – užsiregistruokite tyrimui jau šiandien!
Kaip atliekami tyrimai?
Tiek PAP testas, tiek AR ŽPV tyrimas atliekami ginekologinės apžiūros kabinete. Moteris patogiai įsitaiso ginekologinėje kėdėje, o gydytojas ar akušerė, naudoja specialų skėtiklį, apžiūri gimdos kaklelį. Po to švelniu šepetėliu ar šluotele paimamas ląstelių mėginys nuo gimdos kaklelio paviršiaus ir iš kanalo. Mėginys siunčiamas į laboratoriją, kur atliekama detali analizė. Procedūra yra greita, neskausminga ir visiškai saugi.
Rezultatus gausite per 3–4 savaites. Jūsų šeimos gydytojas informuos apie tolesnius veiksmus, jei jų reikės. Kartais mėginys gali būti netinkamas tyrimui – tokiu atveju procedūrą gali tekti pakartoti, tačiau tai normali praktika.

Ką reiškia tyrimų rezultatai?
PAP testas parodo, ar gimdos kaklelio ląstelėse yra pokyčių, kurie galėtų tapti piktybiniais. AR ŽPV tyrimas nustato, ar organizme yra aukštos rizikos ŽPV virusas. Abu tyrimai yra itin svarbūs ankstyvai diagnostikai. Jei rezultatai rodo pokyčius, gydytojas gali rekomenduoti papildomus tyrimus ar gydymą, tačiau tai dažniausiai reiškia, kad problema aptikta laiku ir ją galima lengvai išspręsti.
Net jei rezultatai normalūs, svarbu tikrintis reguliariai pagal programos rekomendacijas. Prevencija – tai nuolatinis rūpestis savo sveikata!

Kodėl verta dalyvauti prevencinėje programoje?
PAP testas jau 80 metų naudojamas visame pasaulyje kaip patikima priemonė gimdos kaklelio ligų diagnostikai. AR ŽPV tyrimas yra laikomas efektyviausia ikivėžinių būklių nustatymo priemone. Šie tyrimai leidžia aptikti pokyčius dar tada, kai jie lengvai gydomi, ir užkirsti kelią vėžiui. Nors tyrimai turi nedidelių trūkumų (pvz., kartais rezultatai gali būti netikslūs dėl organizmo būklės), jų nauda neabejotina.
Nedelskite – prevencinė programa yra jūsų galimybė apsisaugoti nuo rimtos ligos. Lietuvoje ji nemokama, todėl pasinaudokite šia galimybe! Užsiregistruokite mūsų klinikoje jau dabar ir ženkite pirmą žingsnį sveikesnės ateities link.
Veikite dabar – jūsų sveikata to verta!
Gimdos kaklelio vėžys yra liga, kurios galima išvengti reguliariai tikrinantis. Mūsų šeimos ir reabilitacijos klinika kviečia visas 25–59 metų moteris dalyvauti PSDF finansuojamoje prevencinėje programoje. Procedūra greita, saugi ir nemokama, o svarbiausia – ji gali išgelbėti jūsų gyvybę. Užsiregistruokite tyrimui jau šiandien ir parodykite, kad jūsų sveikata yra prioritetas!
REGISTRUOKITĖS PATIKRINIMUI